Admitere liceu 2024

Admiterea la liceu in 2024. Ghidul complet pentru alegerea liceului potrivit.

Ești elev in clasa a VIII-a și te gândești deja la admiterea la liceu? Te simți copleșit de multitudinea de opțiuni și nu știi de unde sa începi? Aici vei găsi toate informațiile de care ai nevoie pentru a face o alegere potrivita pentru tine. Vezi mai jos calendar și criterii de departajare pentru elevii cu medii egale. Admiterea absolvenților clasei a VIII-a în învățământul liceal de stat pentru anul şcolar 2024 - 2025 se va desfășura potrivit prevederilor ordinului nr. 6.154/31.08.2023 si a anexelor aferente.

Alegerea liceului este o decizie importanta care va avea un impact semnificativ asupra viitorului tau.

Admitere liceu 2024 Calendar admitere liceu 2024:
  • • 11 – 12, 15 – 22 iulie 2024 - Completarea opțiunilor în fișele de înscriere de către absolvenții clasei a VIII-a și de către părinții acestora, asistați de diriginții claselor a VIII-a;
  • • 11 – 12, 15 – 19 iulie 2024: Introducerea în baza de date computerizată (în aplicația informatică centralizată) a datelor din fișele de înscriere si verificarea de către părinți și candidați a corectitudinii datelor din fișa listată de calculator, corectarea eventualelor greșeli;
  • • 22 iulie 2024 - Termenul limită pentru transmiterea bazei de date de la centrele de înscriere la centrul de admitere județean/al municipiului București, precum și a listei absolvenților care nu participă la repartizarea computerizată, prin confirmarea operațiunilor specifice în aplicația informatică centralizată;
  • • 23 iulie 2024 - Corectarea erorilor și confirmarea încheierii modificărilor în aplicația informatică centralizată;
  • • 24 iulie 2024 - Repartizarea computerizată în învățământul liceal a absolvenților clasei a VIII-a care nu împlinesc 18 ani până la data începerii cursurilor anului școlar 2024 - 2025;
  • • 25 – 30 iulie 2024 - Depunerea dosarelor de înscriere la școlile la care candidații au fost repartizați;
  • • 30 iulie 2024 - Transmiterea de către unitățile de învățământ liceal a situației locurilor rămase libere în urma neînscrierii candidaților admiși în această etapă de admitere.

Te gândești deja la admiterea la liceu și vrei să MERGI LA SIGUR?
Aplicația AlegLiceu te ajută să îți înscrii copilul la liceu. Accesează aplicația

ALAplicație!

Admitere liceu Cum se calculează media de admitere la liceu:
  • • „Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a de liceu a absolvenților învățământului gimnazial o reprezintă media generală la evaluarea națională susținută de absolvenții clasei a VIII-a, calculată ca medie aritmetică, cu două zecimale, fără rotunjire, a notelor obținute la probele incluse în Evaluarea Națională”, conform Ministerului Educației - Ordinul de Ministru prin care se stabilește calendarul de admitere la liceu 2024-2025.
Criterii de departajare. In cazul în care doi candidați au medii de admitere egale, aceștia vor fi departajați folosind, în ordine, următoarele criterii:
  • • media generală de absolvire a claselor a V-a-a VIII-a;
  • • nota obținută la proba de limba și literatura română din cadrul evaluării naționale;
  • • nota obținută la proba de matematică din cadrul evaluării naționale;
  • • nota obținută la proba de limbă maternă din cadrul evaluării naționale, respectiv nota de la proba de verificare a cunoștințelor de limbă maternă, susținută conform prevederilor art. 10 din Metodologia de organizare și desfășurare a admiterii în învățământul liceal de stat pentru anul școlar 2011-2012, aprobată prin Ordinul ministrului educației, cercetării, tineretului și sportului nr. 4.802/2010 privind organizarea și desfășurarea admiterii în învățământul liceal de stat pentru anul școlar 2011-2012, în cazul candidaților care solicită înscrierea la unități de învățământ cu predare în limba minorităților naționale.
Resurse utile: Sfaturi pentru elevi:
  • • Începe să te pregătești din timp pentru Evaluarea Națională;
  • • Informează-te temeinic despre liceele care te interesează;
  • • Alege liceul care se potrivește cel mai bine intereselor și aptitudinilor tale;
  • • Participă la zilele porților deschise și discută cu elevii și profesorii din liceu;

Accesează aplicația: ALAplicație!